Spotkanie z Praktyką Logistyki – 08.04.25

Naukowe Koło Logistyki zaprasza na kolejne Spotkanie z Praktyką Logistyki, które odbędzie się 8 kwietnia o 13:30 w sali C301. Tym razem w roli w prelegentów wystąpi Pan Jakub Wawrzyniuk z Rafinerii Gdańskiej.
Jakub Wawrzyniuk: Dyrektor ds. Processingu Rafinerii Gdańskiej
Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz kolekcjoner certyfikatów i dyplomów z różnych dziedzin.
Nie przeszkadza mu, że założenia często się nie potwierdzają, stąd dobrze odnalazł się obszarze logistyki, zarządzania łańcuchem dostaw, planowania produkcji i planowania operacyjnego.
Choć lubi stawać na głowie to stara się twardo stąpać po ziemi. Sekretarz Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport oraz Przewodniczący Rady Konsultacyjnej ds. Zapasów Interwencyjnych przy Prezesie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Lubi poznawać języki obce: zna biegle język angielski, francuski, rosyjski oraz, posiadając uprawnienia doradcy podatkowego, posługuje się również najbardziej żywym „językiem” podatkowym.
O przedsiębiorstwie:
Rafineria Gdańska jest jednym z najnowocześniejszych paliwowych zakładów produkcyjnych w Europie oraz stanowi kluczowy element krajowego paliwowego łańcucha dostaw. Dzięki strukturze właścicielskiej (70% udziałów posiada Orlen S.A., 30% udziałów posiada Spółka z Grupy Kapitałowej Aramco), Rafineria Gdańska będzie aktywnie uczestniczyć w procesie rozwoju i wdrażania zielonych paliw dla transportu.
O spotkaniu:
Na spotkaniu prelegent omówi główne elementy krajowego systemu logistyki ropy naftowej i paliw (z uwzględnieniem logistyki pierwotnej i wtórnej). Przestawi również założenia krajowego systemu zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw oraz omówi przykłady ich interwencyjnego uwolnienia na rynek w ostatnich latach. Słuchacze dowiedzą się również jakie paliwa będą napędzać rozwój gospodarczy Polski w przyszłości w kontekście regulacji zmierzających do ograniczenia ich emisyjności.
Spotkanie z Praktyką Logistyki – 25.03.25

Naukowe Koło Logistyki zaprasza na kolejne Spotkanie z Praktyką Logistyki, które odbędzie się 25 marca o 13:30 w sali C301. Tym razem w roli w prelegentów wystąpią przedstawicielki przedsiębiorstwa Hapag-Lloyd.
Weronika Kosidło, Senior Manager Cargo Operations Area North
Absolwentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego z 14-letnim doświadczeniem zawodowym w transporcie morskim. Wiedzę i doświadczenie zdobyła, pracując u trzech armatorów, głównie w działach operacyjnych. Od 6 lat związana z przedsiębiorstwem Hapag-Lloyd jako Starszy Manager ds. Operacji Portowych i Przeładunkowych nadzorujący Area North, obszar obejmujący 10 krajów oraz 49 portów (Skandynawia, kraje bałtyckie). Odpowiada m.in. za zarządzanie zespołem, całokształt operacji portowych oraz optymalizację kosztów operacyjnych i procesów. W roli eksperta uczestniczy w globalnych projektach, które kształtują przyszłość przedsiębiorstwa.
Joanna Stundzis, Senior Coordinator Cargo Operations Area North
Absolwentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego z 8-letnim doświadczeniem zawodowym w branży logistyki. Od 4 lat związana z przedsiębiorstwem Hapag-Lloyd, globalnym liderem w transporcie kontenerowym, jako Starszy Koordynator ds Operacji Portowych i Przeładunkowych, odpowiedzialna za planowanie oraz zarządzanie załadunkiem i rozładunkiem kontenerów na statkach operujących na Morzu Bałtyckim oraz powiązane z tym sytuacje na terminalu. Ponadto, zajmuje się przygotowaniem manifestów ładunków specjalnych oraz organizowaniem procesów transhipmentowych zapewniając płynność i efektywność operacji logistycznych.

O przedsiębiorstwie:
Dysponując flotą 264 nowoczesnych kontenerowców i łączną zdolnością transportową 2,0 mln TEU, Hapag-Lloyd jest jednym z wiodących na świecie przewoźników liniowych. W segmencie żeglugi liniowej Spółka zatrudnia około 13 500 pracowników i posiada 400 biur w 135 krajach. Hapag-Lloyd dysponuje pojemnością kontenerową na poziomie 2,9 mln TEU – w tym jedną z największych i najnowocześniejszych flot kontenerowców chłodniczych. Łącznie 113 usług liniowych na całym świecie zapewnia szybkie i niezawodne połączenia między ponad 600 portami na całym świecie.
Oddział Hapag Lloyd Poland Sp z o.o miesci sie w Gdansku (kompleks biurowy Alchemia) i jest jednym z 5 biur głównych w Europie Polnocnej. Oddział zarządza obszarem Area North i obejmuje m.in. takie działy jak: Customer Service, Sales, Accounting, Process Performance, Procurement, Equipment, Inland Transport, Cargo Operations.
Temat spotkania:
W jaki sposób tworzone są trasy statków?
Podczas spotkania opowiemy, co jest brane pod uwagę przy tworzeniu tras statków (tzw. loop, serwis), w jaki sposób wpływają one na rentowność firmy oraz dlaczego żywot niektórych jest krótki. Przedstawimy różne modele biznesowe, w tym „hub and spoke” naszej kooperacji w ramach Gemini, a także kilka nowinek technologicznych. W skrócie przedstawimy także profil naszego oddziału oraz, jeśli czas na to pozwoli, typowe zadania wykonywane przez zespół Cargo Operations, ktory reprezentujemy.